Шапка сайта
Панель навигации - Главная

 

«Cilvēki, kas ir izgājuši cauri vairākiem kariem un piedalījušies daudzās asiņainās kaujās, ir man teikuši, ka nekādas kaujas lauka briesmas nevar salīdzināt ar mierīgo iedzīvotāju bezgalīgās izceļošanas briesmīgo ainu...»

Kavalērijas ģenerālis V.I.Gurko – bēgļu, virzījušos uz austrumiem
kopā ar atkāpjošos krievu armiju, apraksts

 

Pagājuši 100 gadi kopš Pirmā Pasaules kara sākuma; kara, kas īpaši traģiski ietekmēja Krievijas impēriju. Šo karu tā laika Krievijā sauca par Lielo, Svēto, Otro Tēvijas karu. Tieši Krievija nospēlēja galveno lomu Antantes valstu uzvarā. Vairāku gadu garumā visgarākajā frontē tā saistīja lielāko ienaidnieka karaspēka daļu, turklāt ienaidnieks piedzīvoja vairākus smagus zaudējumus.

Neskaitāmas bēdas atnesa šis karš – miljoni krita un tika ievainoti, miljoni nonāca gūstā, daudzi kļuva par dezertieriem. Rezultātā «sabruka Krievijas valsts iekārta – kā visi evolūcijas augļi, tā arī kara izturēšana, apmaksāta ar asiņu jūru, kā arī cerības uz jaunu, plaukstošu dzīvi». (A.I. Solžeņicins)

Bet ir vēl viena traģiska šī kara lapaspuse – laikam, vismazāk pazīstama – agrāk neredzēta mēroga bēgļu kustība.

Mēs gribam parādīt Krievijas impērijas pilsoņu traģisko likteni, kuri lielākoties piespiedu kārtā tika pārvietoti no Rietumu guberņām – no mūsdienu Baltijas valstu, Polijas, Baltkrievijas un Ukrainas teritorijas, – uz Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) guberņu. Cilvēki bija spiesti atstāt dzimtās vietas, veikt grūtību pilnu ceļu, kura gaitā viņi bieži vien zaudēja tuviniekus, lai nokļūtu svešās vietās bez dokumentiem, bez iztikas līdzekļiem, bieži vien viņiem nebija līdzi pat veļas, ko pārvilkt. Absolūtais vairākums bēgļu bija pilnībā izputināti, viņi zaudēja savu mantu, zaudēja ierasto dzīves iekārtu.

Pēc oficiāliem dokumentiem Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) guberņā 1915. gada decembrī atradās aptuveni 62 tūkstoši bēgļu. Iespējams, šie dati ir visai nepilnīgi.


Vietnes pārskats

Par problēmu.   Šajā sadaļā ir aprakstīts bēgļu ierašanās, reģistrācijas un izvietošanas process. Ir pastāstīts par Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) guberņas dažādu iestāžu (valsts varas orgānu pārstāvju, vietējās pašvaldības un nacionālo labdarības organizāciju) darbību, veiktu, lai palīdzētu bēgļiem.

Datu bāze.   Oriģināla un pati nozīmīgākā šīs vietnes daļa ir Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) guberņas bēgļu Datu bāze.

Datu bāze satur pārvietoto personu personīgos datus, pamatotus uz Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) apgabala valsts arhīvu dokumentiem. Konkrēta cilvēka meklēšana Datu bāzē notiek pēc uzvārda. Kā rezultāts tiek parādīts uzvārds, vārds, tēva vārds, vecums reģistrācijas brīdī, dzimšanas vieta un ģimenes sastāvs. Informāciju par tautību, ticību, sociālo kārtu, dzīves vietu un darbības veidu pirms pārcelšanās, par dzīves vietu Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) guberņā, kā arī par informācijas avotu var saņemt, nosūtot administrācijai pieprasījumu tieši no mājas lapas.

Pašlaik ir sistematizēti un apstrādāti dati par astoņiem guberņas apriņķiem, informācija tiks papildināta darba gaitā.

Evakuētie.   Šajā sadaļā var atrast to rūpniecības uzņēmumu un valsts iestāžu sarakstu, kuri tika evakuēti no karadarbības teritorijas uz mūsu guberņu. Daļai no uzņēmumiem un iestādēm ir līdz ar uzņēmumu evakuēto strādnieku un darbinieku saraksti.

Jaunā vide.   Varbūt Jums būs interesanti iegūt kopējo priekšstatu par Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) guberņu Pirmā Pasaules kara priekšvakarā. Šo priekšstatu palīdzēs radīt īsas ziņas par mūsu guberņas apdzīvotajām vietām – par Ņižņijnovgorodas (Нижний Новгород), pilsētu, Gorodecas (Городец) ciemu, Balahnas (Балахна) pilsētu, Bogorodskas (Богородское) ciemu, Arzamasas (Арзамас) pilsētu un citām vietām, kur dzīvoja lielākā daļa bēgļu. Ziņas ir ilustrētas ar senām fotogrāfijām no Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) apgabala Audiovizuālās dokumentācijas arhīva.

Reālā dzīve. (Lūgumi).   Šeit var atrast arhīva dokumentu kopijas – bēgļu lūgumus un sūdzības, kas ataino bēgļu reālo stāvokli. To cilvēku stāvoklis, kuriem tika atņemts praktiski viss, kuri atradās sociālās struktūras pašā “dibenā”, nospēlēja nozīmīgu lomu starpnacionālā sasprieguma pieaugumā, kura atbalss ir dzirdama arī šodien. Iespējams, ka ar bēgļiem veikto pasākumu netaisnīgums un bargums veicināja viņu vidū proboļševistiska noskaņojuma pieaugumu.

Reevakuācija.  Lielākā daļa bēgļu izbrauca ārpus Ņižegorodskas (Ņižņijnovgorodas) guberņas reevakuācijas gaitā, kas ilga līdz 1922. gadam. Tomēr ievērojams ģimeņu skaits palika mūsu guberņas teritorijā.

Varbūt šīs vietnes apmeklējums un iepazīšanās ar bēgļu Datu bāzi palīdzēs Jums atrast arī savu uzvārdu.

Šneiders A.P. «Palīdziet bēgļiem! Palīdzība ir neatliekama! Laiks negaida!», pasta kartīte (starp 1914. un 1917. gg.)

Šneiders A.P. «Palīdziet bēgļiem! Palīdzība ir neatliekama! Laiks negaida!», pasta kartīte (starp 1914. un 1917. gg.)


Mūsu vietne ir domāta tiem, kas interesējas par vēsturi: savas zemes vēsturi, Pirmā Pasaules kara vēsturi.

Mēs arī ceram, ka mūsu vietne būs noderīga tiem, kuri cenšas atrast savas saknes, atjaunot savas dzimtas vēsturi.

Aicinām sadarboties visas ieinteresētās personas: mums ir vajadzīgas Jūsu atmiņas, dokumentālās liecības, fotogrāfijas.

Mēs arī priecāsimies par brīvprātīgiem palīgiem.    Uz sākumu