Шапка сайта
Панель навигации - Главная

 

«Žmonės, kurie praėjo keletą karų ir dalyvavo daugelyje kruvinų mūšių, man pasakė, kad jokių mūšio košmarai negali būti lyginami su bauginančiu begalinio gyventojų išvykimo vaizdu...»

Generolas nuo kavalerijos V.I. Gurko – pabėgėlių, atsitraukiančių į rytus su rusų kariuomenė, aprašymas

 

Praėjo 100 metų nuo Pirmojo pasaulinio karo pradžios, ypač tragiškai susikloščiusios Rusijos imperijai. Šį karą tuometinėje Rusijoje vadino Didžiuoju, Šventuoju, Antruoju pasaulinio karu. Ir, būtent Rusija suvaidino lemiamą vaidmenį Antantės pergalėje. Kelerius metus ji laikė suspausta daugumą priešo pajėgų, ir padarė jiems daug žalos.

Nesuskaičiuojamas nelaimes atnešė šis karas – milijonai žuvusiųjų ir sužeistųjų, milijonai belaisvių, masinis dezertyravimas. Kaip rezultatas, «žlugo valstybės sistemą Rusijoje – visi evoliucijos vaisiai ir karinis turtas, už kuriuos buvo sumokėta krauju, bei žydinčio gyvenimo viltis.» (A.I. Solženicynas)

Bet yra dar vienas tragiškas puslapis karo – bene daugiausiai miglotas – pabėgėlių judėjimas, prieš tai nematyto masto.

Mes norime parodyti tragišką Rusijos imperijos piliečių likimą, pagrinde prievarta perkeltų iš Vakarų provincijų – Baltijos šalių, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos teritorijų – į Žemutinis Naugardas provinciją. Žmonės buvo priversti palikti savo namus, siekiant įveikti kelią, pilną sunkumų, kuriame jie dažnai netekdavo artimųjų tam, kad atsirasti svetimuose kraštuose be dokumentų, maisto gyvybei, ir, kartais, net be drabužių persirengti. Didžiausia dauguma jų buvo visiškai nuniokota, jie neteko savo turto, prarado savo įprastą gyvenimo būdą.

Remiantis oficialiais Žemutinio Naugardo provincijos dokumentais gruodžio 1915 buvo maždaug 62.000 pabėgėlių. Gali būti, kad šie duomenys yra toli gražu nepilni.


Svetainės apžvalga

Apie problemą.   Šiame skyriuje aprašomas atvykimo, registracijos ir pabėgėlių apgyvendinimo procesas. Pasakojama apie valstybės institucijų atstovų darbą, vietos savivaldos ir nacionalinės labdaros organizacijų veiklą, padedant pabėgėliams Žemutinio Naugardo provincijoje.

Duomenų bazė.   Įdomiausia ir svarbiausia šios svetainės dalis yra pabėgėlių, apgyvendintų Žemutinio Naugardo provincijoje, duomenų bazė.

Duomenų bazė apima perkeltųjų žmonių asmeninius duomenis, kurie yra paremti dokumentais iš valstybinių Žemutinio Naugardo regiono archyvų. Konkretaus asmens paieška duomenų bazėje atliekama pagal jo pavardę. Paieškos rezultatas yra pavardė, vardas, amžius registracijos metu, gimimo vieta ir šeimos sudėtis. Informaciją apie tautybę, religiją, socialinės klasės rangą, gyvenamąją vietą ir profesiją prieš migraciją, gyvenamąją vietą Žemutinio Naugardo provincijoje, taip pat kaip informacijos šaltinį, galima rasti išsiuntus prašymą tiesiogiai svetainės administracijai.

Šiam momentu yra susisteminti ir apdoroti duomenys apie šešias provincijos apskritis, informacija bus atnaujinama.

Evakuoti.   Šioje svetainės dalyje Jūs rasite sąrašą pramoninių įmonių bei vyriausybinių institucijų kurios buvo evakuotos į mūsų provinciją iš karo zonos. Kai kurios įmonės ir institucijos turi evakuotų kartu su jomis darbuotojų sąrašus.

Jaunā vide.   Gal būt Jus domina gauti bendrą supratimą apie Žemutinio Naugardao provincijoją Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse. Šį supratimą padės sukurti trumpas mūsų provincijos miestelių pristatymas – miesto Žemutinis Naugardas, kaimo Gorodec, miesto Balahna, kaimo Bogorodskoe, miesto Arzamasas, ir kitų vietovių, kur gyveno pabėgėliai. Pristatymas yra iliustruotas senoviniomis nuotraukomis iš Žemutinio Naugardo regiono archyvų audiovizualinės dokumentacijos.

Tikras gyvenimas (Prašymai).   Šeit var atrast arhīva dokumentu kopijas – bēgļu lūgumus un sūdzības, kas ataino bēgļu reālo stāvokli. To cilvēku stāvoklis, kuriem tika atņemts praktiski viss, kuri atradās sociālās struktūras pašā “dibenā”, nospēlēja nozīmīgu lomu starpnacionāla sasprieguma pieaugumā, kura atbalss ir dzirdams arī šodien. Iespējams, ka ar bēgļiem veikto pasākumu netaisnīgums un bargums, veicināja viņu vidū antiboļševisma noskaņojuma pieaugumu.

Reevakuācija.  Lielākā daļa bēgļu izbrauca ārpus Ņižegorodskas guberņas reevakuācijas gaitā, kas ilga līdz 1922. gadam. Tomēr ievērojams ģimeņu skaits palika mūsu guberņas teritorijā.

Tikimės, kad apsilankymas mūsų svetainėje ir susipažinimas su čia pateiktą duomenų bazę padės atrasti ir Jūsų pavardę.

Schneider A.P. «Padėkite pabėgėliams! Negalima delsti! Laikas yra trumpas!» Pašto atvirukas (tarp 1914 ir 1917 metų)

Schneider A.P. «Padėkite pabėgėliams! Negalima delsti! Laikas yra trumpas!» Pašto atvirukas (tarp 1914 ir 1917 metų)


Mūsų svetainė skirta tiems, kurie domisi istorija: savo žemės bei Pirmojo pasaulinio karo istorija.

Mes tikimės, kad busime naudingi tiems, kurie nori atrasti savo šaknis, atkurti savo šeimos istoriją.

Kviečiame bendradarbiauti visus suinteresuotus asmenis. Mums bus naudingi Jūsų prisiminimai, dokumentiniai įrodymai, nuotraukos.

Busime dėkingi visiems atsiliepusiems sąvanoriams.    Į viršų